Как да покълнем правилно семките?


За отглеждане и култивиране на което и да било растение, ако нямате опит, като за начало ще е подходящо да наподобите максимално реално природните условия, при които то расте...
Най-лесния начин да си представим, какви трябва да са идеалните условия за една семка, е като погледнем условията в природата. Семките покълват напролет, когато температурата на почвата се покачи над 5-10 градуса по Целзий, обикновенно опасността от повторно застудяване е отминала и няма риск крехките кълнове да бъдат затрупани от късния сняг ... Но все пак последните години сме свидетели на не една климатична аномалия, а късния пролетен сняг не изненадва вече почти никой. А почвата може да бъде опасна среда за скъпите ви семки - високата хранителна стойност привлича насекоми, гризачи, птици и всякъкви гадинки, които обичат да похапват семки, освен това когато се покачват температурите, се повишава и опасността от развитие на плесени и гъбички, които биха спрели растежа, или направо убили, младото растение. Разбира се, съществуват много повече опасности за младия кълн, но повечето повечето могат да бъдат избегнати, в периода в който растението е най-уязвимо дори към дребни, на вид незначителни, промени в околната среда.
Най-сигурен старт за вашите растения ще бъде покълването им в безопасна и стерилна среда! Единствения начин да предпазите семките си от капризите на времето е като ги приберете вкъщи, стайната температура (18-25 градуса) е идеална за покълване, като такива температури, през ранна пролет, се асоциират по-скоро с тропичните и субтропичните зони на планетата. Това е предпоставка за по бързото покълване и развитие на ембриона в семката. Стерилна среда може да създадете като използвате памуче навлажнено (не наводнено!) с отлежала поне 24 часа, чешмяна вода. Торенето в такъв ранен етап не е препоръчително, защото химикалите най-много да убият кълнчето. Всичко което му трябва е малко вода и спокойствие, то има хранителен запас, достатъчен за да развие коренче и листенца с които да се храни. Спокойствие може да му осигурите, като поставите семката между двете навлажнени памучета и тях ги поставите на тъмно, така се имитира топла, влажна почва. Наглеждайте памучето поне 2 пъти на ден, сутрин и вечер, НЕ ДОПУСКАЙТЕ ДА ИЗСЪХНЕ, ако изсъне това означава смърт за покълналите семки. Ако сте направили всичко както трябва, само след 1-2 дена ще видите първите коренчета да се подават, а най-мързеливите ще излязат до седмица. Не допускайте коренчетата да порастват повече от 0.5-1 см., защото ще се оплетат в памука и се увеличава риска да скършите някое при засаждането. А самото засаждане как става: вземете нужния брой малки саксийки(или кофички от кисело мляко)(най-добре по 1 растение в саксия) и ги напълнете с подходяща почвена смес (почти всяка в магазина ще свърши работа, стига Ph да е в границите 5.5-6.5) - преди да засадите каквото и да било полейте пръстта в кофичките 1-2 пъти и оставете да престоят 1 ден, това повишава влажността в почвата и подобрява условията (прясната почвена смес от магазина не попива така хубаво водата, а по-скоро тя се отича през нея). Най-добре на следващия ден след като сложите семките да покълват да подготвите и кофичките, като всеки ден навлажнявате, по малко, почвата в тях, докато не стане време за засаждане. Когато забележите, че е време да засадите кълновете, просто напавете дупка с молив в почвата, дълбока 1 см, поставете внимателно, без да натискате, кънчето с подалото се коренче надоло, след което елегантно загърнете дупката с пръст и полейте внимателно. Хвърляйте по един поглед всеки ден на саксийките, ако е топло почвата ще изсъхва бързо, а това забавя разстежа. В зависимост от сорта от сорта, до 10-тина дена вече ще се радвате на малките си :)
Все пак, този метод е малко рискован, тъй като работите с деликатни кълнове, и може да ги повредите, дори без да разберете, дори без да има видими следи! По-сигурния, но по-бавен метод е да подготвите кофичките по описания горе начин, след това накиснете семиките в чаша с престояла поне 24 часа вода. На другия ден извадете семките внимателно и ги засадете в подготвените саксийки. В този случей печелите спокойствие и сигурност, за сметка на времето за което ще израстнат, но 3-6 дена едва ли са от такова значение. Ако сте начинаещ, заложете на сигурно! Не забравяйте да поглеждате поне един път дневно, дали почвата е влажна, ако не е - полейте, но с мярка! В нито един от етапите не е полезно да се прекалява с водата - кисненето на семките за 1 ден, само помага те да се пропукат по бързо и за да се покаже коренчето, понататъшния им престои под вода би ги убило!
ВНИМАНИЕ!
При покълване и отглеждане на кълнове при горните условия и последвало преместване, през ранна пролет (за повече време за растеж, примерно :) ) във все още студената почва би стресирало кълновете, което ще забави растежа, дори може да убие някои от тях. Не забравяйте, че въпреки неподвижния си вид, те са живи същества, още нещо - приспособяват се по-бавно към новите условия и ако промените са прекалено резки, някои няма да успеят... Най-подходящото време за пресаждане навън е когато дневните температури достигнат стайната, при която са покълнати и отгледани малките.

Информацията дадена в този блог е само с информационна цел. По никакъв начин не се насърчава отглеждането на забранени култури!

Няма коментари: